środa, 24 lutego 2021

"Willa ZNTK"

Do nabycia na niemieckim portalu aukcyjnym wystawiono widokówkę, na której w pięknym zimowym otoczeniu uwieczniono willę stojącą u zbiegu obecnych ulic Moniuszki i Daszyńskiego (w chwili robienia zdjęcia von Papen-Weg i Mallison Straße). Sam budynek nosił adres von Papen-Weg 40/41.

We wspomnieniach osadników pojawia się informacja, że była to willa dyrektora warsztatów kolejowych Reichsbahnausbesserungswerk (R.A.W.). Wiemy, że był to dom czterorodzinny.

Jest to jeden z budynków, któremu udało się przetrwać działania wojenne, niestety nie przetrwał w swoim pierwotnym kształcie powojennej zawieruchy. Pierwsi oleśniczanie wspominają, że willa została podpalona w sierpniu 1945 r. przez:

a/ Werwolf,
b/ radzieckich szpitalników (rekonwalescentów szpitali frontowych),
c/ szabrowników.

Myślę, że tę pierwszą możliwość możemy śmiało skreślić, natomiast pozostałe dwie są jak najbardziej prawdopodobne.

W tle spalona willa, lata 1953-55. /polska-org.pl/


Spalona willa była ulubionym miejscem zabaw okolicznych dzieciaków, o czym wspomina Mieczysław Rudowicz.

Budynek został odbudowany w latach sześćdziesiątych, ale daleko mu, niestety, do pierwotnej urody...


 











G
M
T
Funkcja mowy jest ograniczona do 200 znaków

wtorek, 23 lutego 2021

Wieszak 'Franz Krause'

Najnowszy eksponat w mojej, liczącej teraz 5 sztuk, kolekcji wieszaków z Oels. 

Kilka już opisałem na facebookowym fanpage'u z obietnicą kontynuowania cyklu, ale myślę, że dopiero założenie "bloga" zmotywuje mnie do pokazania reszty zbiorów. 

Jak wspomniałem wieszak piąty, ale pierwszy do powieszenia spodni. Na początku zastanawiałem się, czy aby na pewno do spodni, bo zmylił mnie brak haczyka umożliwiającego jego zawieszenie. Ale Google pomogło i już wiem, jak mogła wyglądać całość. Teraz muszę szukać do kompletu normalnego wieszaka od Krausego 😉

Sklep rodziny Krause mieścił się w Rynku 7-9.

Lewa narożna kamienica Ring 7. /fotopolska.eu/

Od prawej strony kamienice 7, 8 i 9 (ta żółtawa dwupiętrowa) /fotopolska.eu/

Sklep z artykułami żelaznymi (wg reklamy: narzędzia, wyroby firmy Solinger, materiały budowlane, ówczesne AGD, farby, amunicja myśliwska) nosi najprawdopodobniej nazwę jego założyciela, Franza Krasuego. We wspomnianej książce adresowej właścicielem sklepu w 1921 r. jest Karl Krause.

Czego dowiadujemy się z listy mieszkańców http://www.gca.ch/Genealogie/Oels układając całość chronologicznie?

Biznes z artykułami żelaznymi F. Krause wspomniany jest już w 1875 r.

Franz Krause był podoficerem Landwehry (1865, 2. Bataillon (Oels) 3. Niederschles. Landwehr Regiment Nr. 50).

Karl Krause (właściciel sklepu w 1921, syn Franza?) kupiec, radny miejski, był posiadaczem również kamienicy przy Färberstrasse (Traugutta) 7 i jakichś zabudowań przy murach obronnych od strony ul. Rzemieślniczej (Kaiserstrasse 2b).

Jeśli wymieniany w spisie C. Krause, to nasz Karl (a wiele na to wskazuje), to był on również prezesem stowarzyszenia kupców (Kaufmännischen Vereins), kolumny sanitarnej Czerwonego Krzyża i bractwa strzeleckiego. Grubsza fisza.

Kolejny Franz Krause (wnuk założyciela?), również kupiec z biznesie żelaznym, kapitan rezerwy, poległ 04.09.1943 r. pod Gawryłowem na froncie wschodnim.

 

Wracając do wieszaka - jest sprawny (choć filcowe wykończenie nadgryzły mole oraz ząb czasu) i nadal może spełniać swoją funkcję. Udało mi się nawet znaleźć spodnie pod kolor filcu 😉

C.d. pewnie n.

G
M
T
Funkcja mowy jest ograniczona do 200 znaków

piątek, 19 lutego 2021

Kij w mrowisko

Dzisiaj wsadzę kij w mrowisko 😉

Kiedy wrzucam widokówkę czy zdjęcie pokazujące starą zabudowę tego miejsca, to wiem z góry, że od razu robi się hurr-durr "ohydny kwadraciak", "jak mogli wyburzyć / nie odbudować" etc.

Nie powiem, że tego nie rozumiem, ale ja się do budynku DH Centrum po prostu przyzwyczaiłem. Stoi tam od ponad pół wieku, całe moje życie. Jest już dla mnie częścią Oleśnicy. Widziałem wiele brzydszych rynków niż oleśnicki, choć trochę ładniejszych też Nie każde miasto miało szczęście Świdnicy.

Na grafice (Panorama Oleśnicka 10/95) widzicie jak mogłaby wyglądać ta pierzeja. W artykule "Generalnie nieźle", z którego została wzięta, Mirosław Przyłęcki wymienił aż 12 przyczyn, które negatywnie wpłynęły na efekty odbudowy powojennych zniszczeń w miastach. Podsumowując - takie były czasy i takie były możliwości.
W 1992 r. zostały przygotowane dwa projekty kompleksowej rewaloryzacji zabytkowego centrum miasta (m.in. właśnie ten rysunek) i... chyba na tym się skończyło.

O sprawie jeszcze tu: https://www.olesnica.nienaltowski.net/Bronie_architektow.htm

Artykuł Mirosława Przyłęckiego "Generalnie nieźle"

środa, 17 lutego 2021

Dzień targowy 1929 r.

Zdjęcie chyba już znane, ale tym razem kolorowane (oczywiście przez "sztuczną inteligencję").
Dzień targowy na oleśnickim rynku w roku 1929.
 

 

poniedziałek, 15 lutego 2021

Szkolenie słowackich lotników

Zdjęcia, które dotarły do mnie z dwóch źródeł (obu dziękuję). Na zdjęciach z czerwca 1943 r. słowaccy lotnicy szkoleni w szkole pilotów Flugzeugführerschule C 22. Szkoła funkcjonowała w Oels między październikiem 1941 a październikiem 1944 r.

W czasie wojny w Luftwaffe służyło ok. 2000 Słowaków.
 
Stabsfeldwebel (sierżant sztabowy) Cech za sterami bombowca Heinkel He-111

Link Trainer - urządzenie do nauki "ślepego" pilotażu, czyli nauki latania wg przyrządów bez widoczności ziemi. Taki ówczesny symulator

Zajęcia przy modelu kalkulatora lotniczego DR2

Szkolenie mechaników pokładowych na bombowcu Heinkel He-111

A takie opisy znajdują się na odwrocie zdjęć

 

sobota, 13 lutego 2021

Ludzie na zamkowej wieży

Taras zamkowej wieży jest udostępniony do zwiedzania. Jeśli ktoś jeszcze nie był, to z całego serca polecam - widok miasta z tej wysokości jest niesamowity! Obiecałem sobie, że będę tam wracał co jakiś czas.

A w roku 1961 można było wejść jeszcze wyżej! Drabina jeszcze chyba stoi do dziś 😉

Foto: Olgierd Czerner
 


 

czwartek, 11 lutego 2021

Basen z prawdziwego zdarzenia

Dziś na ocieplenie basen miejski oddany do użytku w 1927 r.
Lustro wody o wymiarach 100x35 m, 10 torów pływackich, szeroka piaszczysta plaża. W tym kształcie basen dotrwał do 1970 r.


A o całym dawnym kompleksie wypoczynkowym poczytacie tu: https://www.olesnica.nienaltowski.net/Kompleks_wypoczynkowy.htm